close
Parenting

Foteliki samochodowe RWF – dlaczego warto je wybierać?

Foteliki samochodowe mogą być montowane przodem lub tyłem do kierunku jazdy. Oczywiście nie każdy fotelik ma uniwersalny montaż, a foteliki RWF muszą posiadać odpowiedni profil i być przetestowane w wielu symulacjach zderzeń: czołowych, jak i bocznych. Najbardziej rygorystyczne testy przeprowadza szwedzki instytut badawczy VTI. Test Plus zdają jedynie foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy i to pierwszy powód, dla którego warto je wybierać. Jakie są inne?

Gwarancja pozytywnego wyniku Testu Plus – nacisk na szyję dziecka w czasie zderzenia czołowego nie spowoduje złamania kręgów szyjnych

Foteliki montowane przodem do kierunku jazdy nie dają takiej gwarancji bezpieczeństwa, jak te montowane tyłem. To udowodnione jest w Teście Plus, który określa górną granicę siły nacisku działającej na szyję dziecka w czasie wypadku, po przekroczeniu której następuje złamanie. Złoty Standard określa, że dla trzy latka siła ta wynosi 122 kg, a dla 6-latka – 164 kg. Tymczasem w przypadku zderzenia czołowego z prędkością 50 km/h siła nacisku, jaka działa na szyję dziecka w przypadku fotelika samochodowego dla dziecka FWF, czyli montowanego przodem może wynieść nawet 200 kg. Oczywiście wszystko zależy od rodzaju konstrukcji, jednak faktem jest, że żaden fotelik FWF nie przeszedł Testu Plus.

Dobre wyniki również w testach symulujących zderzenie boczne

Oczywiście szwedzkie testy na zderzenia czołowe to nie jedyne, jakim poddawane są foteliki samochodowe. Wielu producentów decyduje się także na testy ADAC, które są renomowane i dotyczą nie tylko zderzeń czołowych, ale również bocznych. Również w tym aspekcie foteliki RWF pozytywnie przechodzą testy bezpieczeństwa i niejednokrotnie w testach ADAC otrzymują najwyższe noty. Dodatkowe zabezpieczenia przed uderzeniem bocznym przy zagłówku są tu kluczowe.

Ciekawy widok dla dziecka

Wielu rodziców nie wybiera fotelików RWF ze względu na to, że uważają, że dziecko w czasie jazdy będzie się bardzo nudziło, gdyż nie będzie mogło obserwować okolicy. Niemniej jednak nie jest to prawda, gdyż dziecko w takim foteliku może oglądać co dzieje się za tylną szybą, a także częściowo, co dzieje się z boku. Foteliki samochodowe montowane przodem nie zawsze dają widok na przód samochodu, gdyż nie wszędzie jest możliwość montażu na środku kanapy, gdzie w tym względzie jest największa widoczność. Ponadto świat widziany przez tylną szybę samochodu może być dla dziecka równie fascynujący.

Wygodna pozycja do snu dla niemowlaka i komfort przewożenia starszego dziecka

Foteliki RWF są z pewnością najlepszym wyborem dla niemowląt. Można je rozłożyć niemal do pozycji leżącej, a przy tym ciągle zapewniają dziecku bezpieczeństwo podczas jazdy. Kilkustopniowa regulacja takiego fotelika samochodowego dla dziecka jest z pewnością jego dużą zaletą. Taki fotelik jest również wygodny dla starszych dzieci, a wybór modelu 9-25 kg pozwala wozić w nim dziecko nawet do 5 roku życia. Takie przewożenie dzieci w samochodzie praktykują Szwedzi, którym w kwestii bezpieczeństwa ze względu na testy przeprowadzane przy współpracy z Volvo warto zaufać. Nie jest prawdą, że dziecku w takim foteliku będzie niewygodnie. Jeśli nie wyrosło ponad zagłówek ani nie przekroczyło limitu wagi to jak najbardziej może z niego korzystać.

Solidne materiały i trwałość muszą kosztować

Dla wielu osób minusem fotelików samochodowych RWF jest cena, jednak za jakość trzeba płacić. Aby przejść rygorystyczne testy foteliki RWF muszą być wykonane z najlepszej jakości materiałów, zarówno elementów plastikowych, jak i stalowych, piankowego wypełnienia, czy tekstylnej tapicerki. Taki fotelik przyjmuje na siebie główną siłę uderzenia w przypadku zderzenia czołowego, stąd musi ją wytrzymać, a nacisk może być nawet kilkunastokrotnie większy niż waga dziecka. Oczywiście żaden materiał nie jest niezniszczalny, dlatego po wypadku drogowym wymagana jest wymiana fotelika, gdyż nie wiadomo czy nie doszło do mikrouszkodzeń. Niemniej jednak w czasie samego zdarzenia taki fotelik z pewnością lepiej zda egzamin niż fotelik FWF, pod warunkiem, że został prawidłowo zamontowany.

Reasumując zdecydowanie warto wybierać foteliki samochodowe RWF. Nawet jeśli ogranicza Cię budżet, to warto odłożyć przez jakiś czas pieniądze zanim dziecko przyjdzie na świat, a potem nazbierać na kolejny fotelik RWF, który może posłużyć dziecku nawet do 5 roku życia. W końcu na bezpieczeństwie najbliższych nie powinniśmy oszczędzać, gdyż ich zdrowie i życie jest największą wartością.

admin

The author admin

Leave a Response