close

Finanse

Finanse

Jak wybrać najlepszy kredyt na samochód?

Kredyt na samochód jest zobowiązaniem finansowym, które może spełnić marzenie o posiadaniu własnego auta. Okazuje się, że statystyczny Polak, który posiada prawo jazdy, wydaje na samochód jakieś 15 000 złotych. Nie wszyscy jednak dysponują taką kwotą gotówki. Wsparcie finansowe jest więc priorytetem, by móc szusować po polskich drogach.

Czytaj więcej
FinanseLifestyle

Jak mądrze robić zakupy, by za nie nie przepłacać

Jak madrze robic zakupy

„Pieniądze szczęścia nie dają. Dopiero zakupy” – ta rodzima interpretacja słów ikony kina, Marilyn Monroe wbrew pozorom może odnosić się również do oszczędzania. O tym, jak mądrze robić zakupy, zarówno spożywcze, jak i inne napisano już wiele. Wiedza ta jednak jest na tyle elementarna, że mieści się w kilku prostych zasadach. Jakich? O tym poniżej.

Czytaj więcej
Finanse

Kiedy używany jest czek rozrachunkowy?

czek rozrachunkowy 1

Różnorodność, z jaką można obecnie zasobami finansowymi zdecydowanie poprawia komfort dokonywania transakcji – czy to płatności, czy przelewów bankowych. Oczywiście tak szeroki zakres usług może nieść ze sobą również pewne ryzyko, szczególnie, jeśli nie posiadamy wystarczającej wiedzy na temat poszczególnych rodzajów uiszczania należności. Jedną z form spopularyzowanych w dużo dawniejszych czasach, niż można by przypuszczać, jest czek rozrachunkowy.

Czytaj więcej
FinanseLifestyle

W tych zawodach znajdziesz pracę w Chorzowie

Team working in big loft office. Laptop typing and new project discussing.

Niezależnie od tego, czy posiadasz pracę, czy właśnie jej poszukujesz, cenną informacją będzie to, jakie specjalności są obecnie poszukiwane przez pracodawców. Warto także wiedzieć, w jakich zawodach może narastać problem ze zdobyciem (ale też z utrzymaniem) zatrudnienia. Postanowiliśmy więc sprawdzić jak wygląda sytuacja na rynku pracy w Chorzowie.

Czytaj więcej
Finanse

Dlaczego wprowadzono banknot 500 zł?

banknot 500 zl

Zmiany dotyczące wyglądu banknotów, ich zabezpieczeń oraz nominałów zawsze budzą emocje. Obecna struktura nominałowa banknotów jest niezmienna od ponad 20 lat, kiedy zupełnie inny był poziom zarobków oraz kurs złotego. W 2017 roku w Polsce do obiegu trafią nowe banknoty. Co warto wiedzieć o banknocie 500 zł oraz czy rzeczywiście konieczne jest jego wprowadzanie (i na jakich zasadach)?

Czytaj więcej
Finanse

Skarbiec Mennicy Polskiej

Skarbiec Mennicy Polskiej

Pieniądze to nie tylko środek płatniczy, ale też przedmiot zainteresowań kolekcjonerów na całym świecie. Mennica Polska S.A. jest przedsiębiorstwem z długoletnią tradycją. Na przestrzeni lat zmieniała się jego struktura. Mennica nie tylko produkuje monety i wyroby medalierskie, ale też umożliwia dokonywanie płatności elektronicznych.

Czytaj więcej
FinanseParenting

Niezbędne dokumenty do becikowego

Pomoc finansowa od państwa, jaką jest becikowe stanowi formę niezwykle przydatną. Procedury ubiegania się o ten jednorazowy zasiłek mogą jednak budzić obawy ze względu na fakt, iż dokumenty do becikowego należy składać w kompletny sposób, uwzględniając swoją sytuację prawno – cywilną. Jak nie zagubić się w gąszczu przepisów? Odpowiedzi poniżej.

Czytaj więcej
FinanseParenting

Becikowe – co musisz o nim wiedzieć

Polityka prorodzinna jest niezwykle istotna, o czym przekonują się kolejne partie sprawujące w kraju władze. Wsparcie może posiadać różnorodną formę, z reguły jednak sprowadza się do wypłacania środków pieniężnych oraz ułatwiania dostępu do usług placówek wychowawczych. Becikowe – przykład tej pierwszej opcji – zostało wprowadzone dekadę temu i od tamtej pory stanowi jeden ze środków wspierających rodzicielstwo. Jak skorzystać z tego przywileju – podpowiadamy w niniejszym artykule.

Czytaj więcej