close
Zdrowie

Domowe sposoby na katar u dziecka

Jeśli Twoje dziecko zmaga się z katarem, przez co staje się niespokojne i markotne, możesz mu pomóc na wiele sprawdzonych sposobów. W pierwszej fazie przeziębienia dobrze jest rozgrzać ciało, aby nie dopuścić do rozwoju infekcji. Najmłodsze pociechy, które nie są w stanie samodzielnie wydmuchać nosa, będą potrzebowały od nas pomocy w postaci użycia specjalnego aspiratora. Jakie domowe sposoby możesz zastosować, by zwalczyć katar u dziecka i przywrócić mu komfort i dobre samopoczucie?

Nawodnienie organizmu i nawilżanie powietrza

W czasie przechodzenia infekcji niezwykle istotne jest zadbanie o odpowiedni poziom nawodnienia organizmu. Oprócz zwykłej wody podawaj starszemu dziecku lekkie herbaty z dodatkiem soku malinowego lub miodu i cytryny oraz rozgrzewające kompoty. Płyny rozrzedzają wydzielinę i oczyszczają nos. Na problemy z oddychaniem dobrze działa także nawilżacz powietrza – jeśli go nie posiadasz, możesz wykorzystać proste metody na nawilżenie pomieszczeń, np. rozwiesić wilgotne ręczniki na kaloryferach lub rozstawić miski z wodą w różnych miejscach w mieszkaniu. Co ważne, jeśli katarowi nie towarzyszą inne objawy przeziębienia (np. gorączka), nie ma przeciwwskazań, by wyjść z pociechą na spacer – świeże powietrze ułatwi oddychanie.

Inhalacje

Dobrze wszystkim znanym sposobem na zwalczanie objawów przeziębienia są inhalacje, które pomagają w oczyszczaniu nosa i usuwaniu wydzieliny. Inhalacje możesz przeprowadzić z użyciem soli fizjologicznej lub takich ziół jak tymianek i rumianek. Po inhalacji delikatnie oklep maluszkowi plecy. U małych dzieci dobrze sprawdza się użycie nebulizatora.

Preparaty dostępne bez recepty

Ulgę w katarze mogą przynieść także tabletki na katar oraz leki w formie sprayu, wody morskiej do czyszczenia nosa i syropów, które są dostępne w aptekach bez recepty. Pomocne są także krople na katar, ale pamiętaj, by były dostosowane do wieku dziecka. Tradycyjnym sposobem jest także smarowanie skóry pod nosem maścią majerankową, która ułatwia oddychanie i łagodzi podrażnienia. Przed zakupem wybranego preparatu skonsultuj się z farmaceutą, aby jak najlepiej dobrać produkt do potrzeb i stanu zdrowia swojej pociechy.

Syropy domowej roboty

Przekazywane z pokolenia na pokolenie przepisy na syropy domowej roboty są prawdziwym orężem w walce z objawami przeziębienia. Dobrym przykładem jest syrop z cebuli: wystarczy pokroić cebulę w krążki i posypać je cukrem. Pozostawione w taki sposób w ciepłym miejscu szybko zaczną puszczać soki. Inną propozycją jest połączenie mleka, miodu, masła i czosnku – taki napój to prawdziwa bomba witaminowa, pomagająca zwalczać objawy przeziębienia.

admin

The author admin

Leave a Response