close
Finanse

Dlaczego wprowadzono banknot 500 zł?

Zmiany dotyczące wyglądu banknotów, ich zabezpieczeń oraz nominałów zawsze budzą emocje. Obecna struktura nominałowa banknotów jest niezmienna od ponad 20 lat, kiedy zupełnie inny był poziom zarobków oraz kurs złotego. W 2017 roku w Polsce do obiegu trafią nowe banknoty. Co warto wiedzieć o banknocie 500 zł oraz czy rzeczywiście konieczne jest jego wprowadzanie (i na jakich zasadach)?

Nowy banknot 500 zł został zaprezentowany po raz pierwszy przez NBP dnia 6 czerwca 2016, natomiast decyzja o konieczności jego wprowadzenia zapadła już dwa lata wcześniej. Tradycyjnie został ozdobiony podobizną polskiego władcy – tym razem Jana III Sobieskiego, zaprojektowanego przez artystę, który odpowiadał za poprzednie wizerunki – Andrzeja Heidricha. Za produkcję odpowiadać będzie Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. W ostatnich latach również inne nominały zostały zmodernizowane – aby zmniejszyć ryzyko ich fałszowania. Operacja okazała się skuteczna, bowiem ilość podrabianych banknotów w obiegu zdecydowanie spadła. Nie należy zapominać, iż Narodowy Bank Polski ma ustawowe prawo wyłączności do emitowania banknotów na terenie RP.

Dlaczego wprowadzono banknot 500 zł? Jednym z argumentów jest wzrost wartości obiegu gotówki oraz zapotrzebowanie na wyższe nominały (takie jak banknoty 200 – złotowe). Emisja tak wysokiego nominału ma uchronić NBP przed rosnącymi kosztami produkcji gotówki oraz przede wszystkim utrzymywania jej zapasu. Dzięki wprowadzeniu banknotu 500 zł obrót gotówkowy będzie bardziej efektywny – szczególnie w przypadku firm sektora prywatnego oraz publicznego. Według planu, w pierwszych latach od wypuszczenia nominału (a stanie się to w lutym 2017) będzie on głównie umieszczany w rezerwach NBP, nie zaś powszechny w obiegu. Warto pamiętać, że ilość banknotów, jakimi obraca się w naszym kraju wynosi obecnie prawie 1,8 mld sztuk. Ich wartość to 170 milionów złotych. Nic dziwnego, że popyt na wysokie nominały systematycznie wzrasta.

banknot 500 zl

Banknot 200 złotowy jest słabym odpowiednikiem najwyższych nominałów w innych krajach na terenie UE. Nawet w sąsiednich Czechach jest dopuszczony do obiegu banknot o wartości 5000 koron, co odpowiada aż 822 złotym. Czy nowy nominał przyjmie się w Polsce? Czas pokaże. Faktem jest, że jego wprowadzenie dość interesująco zbiega się w czasie z wprowadzeniem programu 500 plus.

Monika

The author Monika

Koty, dobre wino i podróże - niczego więcej mi w życiu nie potrzeba! Kocham czytać i poszerzać swoje horyzonty - wtedy czuję się naprawdę spełniona :)

2 komentarze

  1. „Warto pamiętać, że ilość banknotów, jakimi obraca się w naszym kraju wynosi obecnie prawie 1,8 mld sztuk. Ich wartość to 170 milionów złotych.” eeeee czyli że jeden banknot wart jest 0.09444444444 złotego?

  2. Minimalne wynagrodzenie brutto to obecnie 1850 zl, co daje ok. 1355 zl netto. Gdyby banknot 500 zl byl w obiegu juz dzis, osoby pobierajace taka place w dniu wyplaty zobaczylyby maksymalnie dwa banknoty o najwyzszym nominale. Okazuje sie jednak, ze taka sytuacje juz przerabialismy i niebo nam na glowe nie spadlo .

Leave a Response