close
UrodaZdrowie

Dermokosmetyki – zastosowanie, charakterystyka

Pielęgnacja urody od wieków stanowiła obszar, w którym wszelkie innowacje były niezwykle cenione. O ile z jednej strony mamy współcześnie do czynienia z tendencją do stosowania naturalnych, ziołowych preparatów, to jednak równie popularne są specyfiki najnowszej generacji, łączące zdobycze współczesnej nauki z elementami znanymi od dawna. W trend ten wpisują się dermokosmetyki. Zetknęła się z nimi chyba każda osoba, która dba o kondycję swojej skóry – warto zatem lepiej poznać ich specyfikę, by jeszcze pełniej wykorzystywać konkretne preparaty. 

Zastosowanie dermokosmetyków

Dermokosmetyki są to preparaty, w których stężenie aktywnych biologicznych składników jest wyższe niż w przypadku tradycyjnych, drogeryjnych produktów. Sprawdzają się tym samym w przypadku bardziej zaawansowanych problemów z cerą, a także w ramach profilaktyki przeciwzmarszczkowej. Dermatologiczne analizy takich preparatów wykazują, iż w ich składzie znajdują się m.in. antyoksydanty, witaminy o działaniu przeciwzapalnym i eliminującym przebarwienia, witaminy i minerały wzmacniające naturalną barierę skóry, a także lipidy wpływające korzystnie na odbudowę naskórka. Dermokosmetyki wykazują również działanie chroniące przed szkodliwym promieniowaniem UV. Należy przy tym zauważyć, iż liczba środków konserwujących jest w przypadku dermokosmetyków znacznie ograniczona. Stosowanie tego typu produktów jest szczególnie zalecane w przypadku problemów z cerą (np. przy nasilonym trądziku czy reakcjach alergicznych), ale też jako element profilaktyki przeciwstarzeniowej. Dermokosmetyki mogą nie tylko redukować zmarszczki czy eliminować wypryski. Stanowią one skuteczny środek wspomagający terapię w łuszczycy, AZS, a nawet w regeneracji skóry po przebytej radioterapii.

Zalety i mankamenty

Drogeryjne kosmetyki, nawet o najbardziej zróżnicowanym składzie, nie mogą się równać z dermokosmetykami. Te ostatnie z definicji posiadają właściwości lecznicze. Nie tylko łagodzą podrażnienia czy nawilżają skórę, ale też stymulują jej komórki do regeneracji. Dermokosmetyki nie są przy tym wzbogacane barwnikami czy substancjami zapachowymi (nawet naturalnymi) – dzięki czemu w większości przypadków są całkowicie hipoalergiczne.

Dermokosmetyki, z uwagi na swój ekologiczny i pozbawiony substancji toksycznych skład teoretycznie mogą być stosowane przez każdego. Mała ilość konserwantów oraz wysokie stężenie korzystnie oddziałujących na cerę substancji czynią z nich produkt pożądany – czy jednak istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do użytkowania produktów tego typu? Kluczowe dla bezpieczeństwa jest tutaj dobranie odpowiedniego składu kosmetyku. Typ cery, ewentualne alergie, problem, który chcemy rozwiązać stanowią priorytety, które należy wziąć pod uwagę. Należy pamiętać, iż uniwersalne dermokosmetyki zwyczajnie nie istnieją – również one muszą być dopasowane do indywidualnych potrzeb.

Dermokosmetyki

Brak środków konserwujących także może budzić pewne wątpliwości. W „tradycyjnych” preparatach mają one przecież na celu utrzymanie kosmetyku w odpowiedniej formie oraz prewencję w zakresie rozwoju bakterii. Tymczasem dermokosmetyki takich konserwantów nie zawierają – na ich korzyść może jednak przemawiać wysoka zawartość witamin i antyoksydantów. Kremy, toniki, mleczka do demakijażu czy też dermokosmetyczne maski to optymalne rozwiązanie, o ile wcześniej skonsultujemy nasze potrzeby ze specjalistą.

Monika

The author Monika

Koty, dobre wino i podróże - niczego więcej mi w życiu nie potrzeba! Kocham czytać i poszerzać swoje horyzonty - wtedy czuję się naprawdę spełniona :)

Leave a Response