close
LifestyleUroda

Jak dbać o męski zarost

Broda i wąsy na przestrzeni wieków stanowią element wizerunku mężczyzny. Zmienia się jednak stopień popularności zarostu wśród panów, jak również jego preferowany kształt czy rozmiary. Jedno, co pozostaje niezmienne to jednak fakt, iż owłosienie twarzy musi być odpowiednio pielęgnowane, by prezentować się schludnie. W tym celu dobrze jest przyswoić sobie podstawowe zasady, jak dbać o męski zarost by pozostał ozdobą, nie zaś atrybutem abnegata.

Pielęgnacja zarostu obejmuje zarówno troskę o jego utrzymywanie w czystości oraz odpowiedniej długości, ale też dbałość o kondycję skóry twarzy. Skóra z niedoskonałościami być może nie będzie widoczna pod obfitą brodą czy wąsem, ale z pewnością wpłynie na cebulki włosów, a ponad to – podrażniona będzie powodowała znaczny dyskomfort. Stąd – w pierwszej kolejności warto dobrać właśnie odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji skóry twarzy. Mitem jest bowiem, że mężczyźni ich nie potrzebują.

Pierwszą fazą zapuszczania wymarzonych wąsów czy (częściej) brody jest tzw. zarost trzydniowy. To etap w którym należy mocno dbać o higienę skóry twarzy. Zwłaszcza, że następuje po nim okres około 1 – 2 miesięcy, w których cera zaczyna swędzieć. Tempo wzrostu włosków rośnie, stąd właśnie dyskomfort. Wzmaga się on podczas wysiłku fizycznego pod powoduje bowiem pieczenie. Co można zrobić w tym okresie? Przede wszystkim stosować nawilżające kosmetyki, które pomogą zarost zmiękczyć (odżywki, kremy, balsamy na bazie wazeliny etc. – dodatkową zaletą pozostaje ładny zapach).

Dopiero po przejściu tych dwóch etapów można mówić o faktycznym dbaniu o zarost. Włoski stają się dłuższe, miększe, i wymagają zastosowania specjalnych środków do pielęgnacji. Myjemy je mydłem do tego przeznaczonym (o neutralnym pH) lub szamponem. Raz na tydzień warto dogłębnie oczyścić pory skóry – peelingiem czy podczas parówki. Dzięki temu unikniemy nieprzyjemnej dolegliwości, jaką jest zapalenie mieszka włosowego czy innych stanów zapalnych. Skórę warto również nacierać (co dwa, trzy dni) wodą kolońską – to pomoże w dezynfekcji. W kwestii pielęgnacji ważne jest oczywiście czesanie i podcinanie brody. O ile czesać można ją samodzielnie (np. szczotką z włosia dzika, później zaś przygładzając ją dedykowanym woskiem), to strzyżenie lepiej powierzyć profesjonalistów. Szczęśliwie, nawet w mniejszych miastach tzw. barber shopy pojawiają się coraz częściej.

jak dbac o meski zarost

Warto na koniec pamiętać, iż jakość zarostu nie zależy tylko od sposobu jego pielęgnacji. Cóż z tego, że będziemy mieć pełną świadomość, jak dbać o męski zarost, jeśli geny nie będą stwarzać możliwości ku zapuszczeniu okazałych wąsów czy gęstej brody. Mężczyźni różnią się typem owłosienia twarzy, odmienne jest też tempo jego przyrostu. Często należy uzbroić się w cierpliwość, natomiast w niektórych przypadkach lepiej zrezygnować z tego elementu wizerunku. Tak samo warto rozważyć najmodniejsze trendy barbiarskie.

O tym, jak zadbać o męską brodę i jak zabrać się za jej stylizację, dowiecie się m.in. z poniższego materiału!

Monika

The author Monika

Koty, dobre wino i podróże - niczego więcej mi w życiu nie potrzeba! Kocham czytać i poszerzać swoje horyzonty - wtedy czuję się naprawdę spełniona :)

Leave a Response