close
Technologia

Czym są i jak działają serwisy VOD

Serwisy VOD to inaczej wideo na życzenie. Usługa ta jest dostępna w różnych formach od wielu lat, jednak z czasem rozwoju technologii internetowych oraz możliwością korzystania z licznych urządzeń mobilnych stała się dużo popularniejsza. Serwisy VOD pozwalają oglądać materiały filmowe oraz audio w różnorodnych konfiguracjach – zarówno w formie transmisji „na żywo” jak i w postaci utrwalonych dawno temu zapisów (późniejszych niż czas emisji). Ich krótką charakterystykę oraz przykłady przedstawiamy poniżej.

Kanały dystrybuujące usługi VOD mogą przybierać odmienne formaty. Wykorzystywane są zarówno serwisy VOD internetowe, jak i typu set-top-box, tworzone w oparciu o telewizję hybrydową, aplikacje mobilne czy też strony www innego typu. Wiele zależy tutaj od samych użytkowników, którzy mogą zdecydować się na różnorodne typy płatności, jak również sposoby subskrypcji (na zasadzie regularnej bądź okazjonalne, pojedyncze transakcje).

Platformy internetowe mają tę przewagę nad innymi, że pozwalają odbierać treści także na urządzeniach mobilnych, a ich wykorzystywanie nie wymaga skomplikowanych czynności instalacyjnych. Większość nowoczesnych telefonów, tabletów, telewizorów, laptopów, palmtopów czy tabletów jest fabrycznie wyposażona w system operacyjny pozwalający na korzystanie z rzeczonych aplikacji. Na ogół działają one zarówno na systemie Windows, jak i na Mac-u, Linux-ie czy Androidzie bądź iOS.

serwisy VOD

Wśród najpopularniejszych platform w Polsce znajdują się:

  • Cyfra+ VOD – trafiająca do użytkowników telewizji cyfrowej oraz internetowej i oferująca bogaty wybór najnowszych, jak i archiwalnych produkcji filmowych czy seriali. Katalog obrazów audiowizualnych jest tworzony w oparciu o współpracę z różnorodnymi wytwórniami filmowymi, takimi jak np. Paramount, Sony Picture czy innymi;
  • Ipla – telewizja internetowa oferująca filmy fabularne, seriale, programy informacyjne, transmisje online i wiele innych usług;
  • Cineman VOD – wykorzystująca kontakty z wytwórnią Monolith. Kino internetowe proponuje polskie i zagraniczne filmy, dostępne w formie odpłatnej i darmowej;
  • HBO VOD – czyli dział odpłatnej telewizji amerykańskiej Home Box Office – tutaj filmy i seriale mogą być oglądane zarówno na ekranach telewizorów i komputerów, jak i urządzeń mobilnych.
Monika

The author Monika

Koty, dobre wino i podróże - niczego więcej mi w życiu nie potrzeba! Kocham czytać i poszerzać swoje horyzonty - wtedy czuję się naprawdę spełniona :)

Leave a Response