close
UrodaZdrowie

Czym jest kaszak i jak go leczyć?

Problemy ze skórą mogą dotyczyć osób w różnym wieku, niezależnie od płci. Często pojawiają się w wyniku zaniedbań w zakresie higieny czy też stosowania niewłaściwych preparatów pielęgnacyjnych, jednakże znaczenie ma również czynnik genetyczny. Zmiany takie powodują kompleksy, bywają też trudne do usunięcia. Tak dzieje się niestety z kaszakami. Czym są oraz czy istnieje skuteczna forma leczenia? Zapraszamy do lektury.

Kaszak jest to najpowszechniejszy łagodny nowotwór skóry, tzw. torbiel łojowa o postaci podskórnego guzka. Jak sama nazwa wskazuje, pojawia się w obrębie łojowych gruczołów oraz przy mieszkach włosowych – najczęściej na twarzy, szyi, plecach czy narządach płciowych, jak i klatce piersiowej.

Kaszak tworzy się w momencie, gdy łój nie ma ujścia z gruczołów. Na ogół jest to związane z brakiem równowagi hormonalnej. Torbiele takie najczęściej występują w wieku 20 – 40 lat, niemniej również okres dojrzewania może stanowić przyczynę tworzenia się kaszaka. Obok hormonów oraz niedostatecznej higieny czynnikami ryzyka są uszkodzenia mechaniczne, a nawet zawartość pigmentu w skórze (osoby o ciemnej karnacji są bardziej narażone).

Zmiana może ulec zezłośliwieniu w przypadku braku podjęcia stosownych działań – wtedy pojawia się nadkażenie. Każda zmiana skórna nie poddająca się „domowym” sposobom powinna być konsultowana z dermatologiem. Symptomy kaszaka są dość charakterystyczne – zmiany rozrastają się wolno, na ogół przesuwają się pod wpływem nacisku i nie są bolesne (o ile nie dojdzie do nadkażenia). Poza bólem nadkażenie objawia się zaczerwienieniem oraz wypływaniem żółtego płynu ze środka.

Leczenie kaszakakaszak

Terapia kaszaków nie jest skomplikowana, jednak wymaga znacznej cierpliwości. Przede wszystkim ze względu na to, iż nawroty zmian są bardzo częste. Dermatolog może zaproponować m.in. stosowanie maści zmiękczających zmianę i umożliwiających jej usunięcie podczas zabiegu, drenaż torbieli po jej nacięciu (w przypadku małych zmian), a także bardziej skomplikowaną operację (jeżeli torbiel uległa już powiększeniu). Konieczne jest także równoległe stosowanie antybiotyków oraz leków osłonowych. W gabinetach medycyny estetycznej można się zdecydować także na zabiegi laserowe bądź wymrażanie torbieli – są one coraz popularniejsze z uwagi na brak blizn, co ma znaczenie szczególnie, jeśli kaszak znajduje się w widocznym miejscu.

admin

The author admin

Leave a Response