close
Zdrowie

Jak często należy przeprowadzać badania kontrolne?

Choroby układu sercowo-naczyniowego są głównymi powodami zgonów w Polsce. Z tego względu kardiolodzy przypominają pacjentom o konieczności przeprowadzania badań profilaktycznych. Jak często należy umawiać się na badania okresowe?

Badania okresowe – co warto o nich wiedzieć?

Serce to „pompa” naszego organizmu. Jeżeli o nią nie zadbamy, nie możemy oczekiwać, że będzie działać sprawnie. Badania okresowe powinien wykonywać każdy, niezależnie od wieku, sposobu odżywia się i tego, czy jest aktywny fizycznie. Nawet u ludzi prowadzących zdrowy tryb życia mogą wystąpić zmiany, które doprowadzą do poważnych chorób układu sercowo-naczyniowego.

Gdzie przeprowadzić badania okresowe? Warszawa, Gdańsk czy Poznań – w każdym dużym mieście Polski działa co najmniej jeden gabinet kardiologiczny, do którego można się umówić na wizytę, gdy pojawią się niepokojące objawy. Jeżeli chodzi o badania kontrolne, to skierowanie na nie może wystawić lekarz pierwszego kontaktu.

Systematyczność przeprowadzania badań kontrolnych

Badania kontrolne należy przeprowadzać systematycznie. Jeżeli chodzi o częstotliwość badań, to:

  • Ciśnienie tętnicze powinno się mierzyć co najmniej co pół roku. Pacjenci, którzy posiadają sprzęt, mogą to robić samodzielnie – nie muszą udawać się do przychodni. Ważne jednak, aby notować wyniki – będą one cennym materiałem dla lekarza.
  • Raz w roku warto wykonywać lipidogram, czyli badanie diagnostyczne. Do przeprowadzenia tego badania pobiera się krew. W laboratoriach ustala się poziom cholesterolu i trójglicerydów w surowicy. Jeżeli badania odbiegają od normy, lekarz może wdrożyć leczenie, które uchroni w przyszłości pacjenta od np. zawału serca.
  • EKG, czyli podstawowe badanie obrazowe serca, również warto wykonać raz w roku. Dzięki wynikom lekarz będzie w stanie stwierdzić, czy w obrębie serca i naczyń z nim powiązanych, doszło do niepokojących zmian.

Przeprowadzone badania okresowe w Warszawie czy innym mieście Polski pozwalają skutecznie uchronić się przed rozwojem wielu groźnych chorób układu sercowo-naczyniowego. To nie przypadek, że diagnostyka jest tak ważna – im szybciej zostaną wykryte zmiany, tym większe prawdopodobieństwo, że pacjent nie będzie musiał poddać się np. operacji serca.

admin

The author admin

Leave a Response