close
Zdrowie

Cukrzyca u dzieci – jak rozpoznać

Cukrzyca typu 2 występuje głównie u dorosłych, ale coraz częściej diagnozuje się ją także u dzieci. Objawy mogą pojawić się po infekcji wirusowej, a leczenie trzeba rozpocząć jak najszybciej.

Jakie są objawy cukrzycy u dzieci?

Na cukrzycę można zachorować w każdym wieku, jednak szczyt zachorowań w przypadku dzieci to okres między 4 a 6 rokiem życia oraz między 10 a 14 rokiem życia. Typowe objawy cukrzycy typu 2 u dzieci to zwiększone oddawanie moczu. Dziecko musi korzystać z toalety nawet w nocy i często moczy łóżko, nawet jeśli wcześniej tego nie robiło. Wynika to z faktu, że organizm wydala nadmiar glukozy z moczem. Koniecznie trzeba obserwować dziecko, gdyż może ono wstydzić się swoich problemów i ukrywać je. Tymczasem bardzo częste oddawanie moczu jest najczęściej pojawiającym się syndromem cukrzycy.

Równocześnie z częstym oddawaniem moczu pojawia się zwiększone pragnienie. Dziecko stale jest spragnione, wypija szklankę za szklanką, dlatego łatwo ten objaw zauważyć. Uwagę powinno zwrócić również picie wody prosto z kranu, picie w nocy oraz wypijanie nawet tych napojów, których dziecko do tej pory nie lubiło.

Kolejnym objawem jest uporczywe zmęczenie. Dziecku brakuje energii nawet w ciągu dnia. Zmęczenie pojawia się zwłaszcza po godzinie lub dwóch od spożycia posiłku z dużą ilością węglowodanów. Dziecko pokłada się w ciągu dnia, a jego wyniki w sporcie pogarszają się.

Kolejnym dość widocznym syndromem cukrzycy jest utrata wagi. Spadek masy ciała jest na tyle drastyczny, że trudno go nie zauważyć, zwłaszcza jeśli dziecko odczuwa tzw. „wilczy apetyt”. To kolejny objaw cukrzycy, który jest dość charakterystyczny. Dziecko chce natychmiast zaspokoić głód, szczególnie za pomocą produktów zawierających dużą ilość cukru.

Najgroźniejszy objaw cukrzycy u dzieci – kwasica ketonowa

Zlekceważenie pierwszych objawów sprawia, że choroba nadal się rozwija. Poziom cukru we krwi niebezpiecznie wzrasta, co prowadzi do kwasicy ketonowej. Do jej objawów zalicza się:

  • utratę apetytu, która szczególnie rzuca się w oczy po poprzednim zwiększonym zapotrzebowaniu na jedzenie,
  • suchość skóry i śluzówek, zwłaszcza w ustach, a także pojawienie się zajadów,
  • nudności i wymioty,
  • słodkawy zapach z ust – przypomina on zapach owoców lub acetonu,
  • rumieniec i wysypka,
  • utrata przytomności.

Kwasica ketonowa jest stanem zagrażającym życiu i zdrowiu, dlatego po zauważeniu wspomnianych objawów należy natychmiast zadzwonić na pogotowie. Dziecko musi jak najszybciej trafić do szpitala, gdzie przejdzie kompleksowe badania i otrzyma insulinę.

admin

The author admin

Leave a Response