close
ParentingZdrowie

Alergia pokarmowa u niemowląt i dzieci

Dość częstym problemem pojawiającym się u niemowląt i dzieci są alergie, które mogą mieć różny charakter, np. skórny. Skąd się biorą takie choroby? Jak je rozpoznać i jak sobie z nimi radzić?

Podejrzenie wystąpienia alergii pokarmowych należy zgłosić lekarzowi prowadzącemu dziecko. Jest to bardzo istotne, ponieważ każdą alergię trzeba dobrze zdiagnozować, by móc unikać kontaktu z konkretnymi alergenami. Ważne jest także właściwe leczenie, które nie tylko poprawia stan zdrowia dziecka, ale również jego ogólne samopoczucie.

Alergie pokarmowe u dzieci – skąd się biorą i co na nie poradzić?

Alergie pokarmowe dają dość charakterystyczne objawy. U niemowląt będą to problemy z brzuszkiem, wysypka skórna, kaszel, kichanie czy wymioty. U starczych dzieci najczęściej są to wyłącznie problemy trawienne i wykwity skórne.

Alergia pojawia się po kontakcie organizmu z alergenem, czyli substancją uczulającą. Alergen może znajdować się zarówno w pożywieniu spożywanym przez dziecko, jak i w tym, które spożywa matka karmiąca niemowlaka piersią. Pierwszym sposobem postępowania w przypadku zdiagnozowania alergii pokarmowej jest zastosowanie diety eliminacyjne u matki karmiącej piersią lub u dziecka spożywającego stałe posiłki. Alergia pokarmowa może także dotyczyć niemowlaków karmionych mlekiem modyfikowanym. Wtedy najczęściej składnikiem uczulającym jest białko mleka krowiego. W takim przypadku należy zmienić mleko modyfikowane na takie, które nie zawiera alergenów.

Alergia pokarmowa może pojawić się w każdym wieku dziecka. Często występuje również u osób dorosłych. Na szczęście na podstawie obserwacji reakcji ciała na dane składniki pokarmowe, poprzez zastosowanie diety eliminacyjnej czy w efekcie tzw. odczulania, można pozbyć się przykrych objawów alergii.

Zachęcamy wszystkich rodziców niemowląt i dzieci do zgłębiania wiedzy dotyczącej alergii pokarmowych. W internecie znajduje się wiele przydatnych artykułów. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło: alergia pokarmowa, by znaleźć ciekawe poradniki.

Monika

The author Monika

Koty, dobre wino i podróże - niczego więcej mi w życiu nie potrzeba! Kocham czytać i poszerzać swoje horyzonty - wtedy czuję się naprawdę spełniona :)

Leave a Response