close
Zdrowie

24 tydzień ciąży to czas, kiedy przyszła mama może odczuwać bóle pleców. Podpowiadamy, jak sobie z nimi poradzić

24 tydzień ciąży to okres, w którym twój brzuch robi się już coraz większy. Stopniowo zmieniający się środek ciężkości daje o sobie znać, więc na tym etapie najprawdopodobniej odczuwasz dokuczliwe bóle pleców. Nie musisz być jednak skazana na duży dyskomfort – sprawdź, jak poradzić sobie z dolegliwościami.

24 tydzień ciąży to czas, w którym powiększający się brzuch zmienia położenie środka ciężkości, wyginając odcinek piersiowy i lędźwiowy kręgosłupa. Kobieta, chcąc utrzymać równowagę, wypina brzuch, odchyla ramiona i zgina szyję, a jednocześnie napina mięśnie przykręgosłupowe. Ponadto, pod wpływem zwiększonego poziomu relaksyny (hormonu), dochodzi do rozluźnienia stawów biodrowo-krzyżowych, co dodatkowo potęguje dolegliwości bólowe. W normalnych warunkach każdy sięgnąłby po środki przeciwbólowe, których stosowanie w ciąży nie jest jednak wskazane.

Bóle pleców zwykle nie są groźne, ale dokuczliwe

Gdy nadchodzi 24 tydzień ciąży, bóle pleców są zwykle typową przypadłością większości kobiet. Nie stanowią one żadnego zagrożenia, niemniej jednak wywołują dokuczliwy i uporczywy ból. Ból, który może nawet uniemożliwić normalne funkcjonowanie. Dlatego warto poznać sprawdzone sposoby pozwalające na złagodzenie nieprzyjemnych dolegliwości.

  • Zachowanie prawidłowej postawy

Chociaż nie jest to łatwe, należy starać się utrzymać prawidłową postawę. Nie należy wypinać brzucha, bo pogłębia to nienaturalne skrzywienie kręgosłupa oraz obciąża mięśnie i stawy.

  • Regularna aktywność fizyczna

Chcąc złagodzić ból kręgosłupa, warto ćwiczyć. Szczególnie polecane jest pływanie, ponieważ unoszenie ciała przez wodę odciąża plecy, a jednocześnie wzmacnia mięśnie tułowia. Świetnie sprawdzają się również spacery – koniecznie w wygodnych butach. Jeśli masz wątpliwości, jak forma ćwiczeń będzie dla ciebie odpowiednia – skonsultuj się z lekarzem.

  • Ważny odpoczynek

W ciąży możesz robić niemal wszystko to, co do tej pory. Musisz jednak pamiętać o relaksie, podczas którego odpoczywają również plecy. Istotą rolę odgrywa tutaj odpowiednia pozycja: leż z uniesionymi nogami do góry lub na lewym boku.

  • Kojący masaż

Chcąc wyeliminować ból pleców i zapewnić napiętym mięśniom ulgę, warto poddać się masażowi. Skorzystaj z usług profesjonalnego masażysty, który posiada doświadczenie w wykonywaniu masażu kobietom w ciąży.

  • Ciepła kąpiel

Ciepła woda działa rozluźniająco, dlatego pomoże złagodzić dolegliwości bólowe pleców. Zafunduj sobie więc przyjemną kąpiel, pamiętając by woda nie była gorąca.

Kiedy ból pleców powinien zaniepokoić?

Chociaż 24 tydzień ciąży to okres typowy dla bólu pleców, objawy nie zawsze należy bagatelizować. Jeśli bólowi kręgosłupa towarzyszą takie symptomy jak np. silne bóle promieniujące do nóg z zaburzeniami czucia, nudności, gorączka, krew w moczu, koniecznie udaj się do lekarza prowadzącego ciążę.

Monika

The author Monika

Koty, dobre wino i podróże - niczego więcej mi w życiu nie potrzeba! Kocham czytać i poszerzać swoje horyzonty - wtedy czuję się naprawdę spełniona :)

Leave a Response